Popálení orchideje sluncem

V létě jsou orchideje vystaveny slunečnímu světlu více než kdykoliv v průběhu celého roku. To společne s vyššími denními teplotami zvyšuje riziko popálení stonků nebo listů orchideje. Stačí k tomu poměrně málo a to obzvlášť, když jsou orchideje vystaveny venku.

Popálení orchideje se projeví typickými tmavými skvrnami odumřelé tkáně. Pokud jsou popálené skvrny suché a dále se nerozšiřují, můžeme list na rostlině ponechat, protože i dále je schopen produkovat živiny. Pokud však na popáleném listě pozorujeme známky hniloby nebo plísně, popřípadě pokud popálené skvrny začnou mokvat, je nutné list okamžitě ustříhnout.

Popálení orchideje sluncem můžeme zabránit pokud dodržíme několik zásad.

1)Pomalu orchidej aklimatizovat novým světelným podmínkám. To je především důležité rozhodneme-li se květinu umístit na léto ven. Dokonce i v častečném stínu je světlo venku intenzivnější než v bytě.

2)Dodržovat časté rosení. Rostlina se spálí rychleji je-li její povrch suchý.

3)Některé druhy orchideje se spálí rychleji než jiné. Např. Phalaenopsis je poměrně citlivá na spálení, zatímco Cymbidium snese poměrně hodně aniž by se spálila.

4)Šáhněte si občas na listy prsty. Pokud se Vám povrch zdá příliš horký(nad 40ºC) změňte podmínky osvětlení.

Rady zmíněné výše neznamenají, že bychom měli pěstovat orchideje ve stínu. Naopak dostatek světla orchidejím prospívá, ale příliš ho naopak škodí.

Tagy: světlo, orchidej phalaenopsis, popálení orchideje sluncem, nemoci orchideje, orchideje cymbidium, foukače, vlhkost, vertikulátory, teplota, zahradní technika