orchidej Phalaenopsis

Orchideje Phalaenopsis jsou ze všech druhů orchidejí nejvíce vhodné pro pěstování v podmínkách doma. Nejlépe snášejí nižší vzdušnou vlhkost, která doma zpravidla není taková jako ve sklenících. Kvetou po celý rok a při správné péči vydrží léta. Jsou vyšlechtěny pro pěstování v květináčích se správným substrátem.

Domovina těchto orchidejí se rozprostírá od Jihovýchodní Asie přes Filipíny až do Austrálie. Rod Phalaenopsis čítá asi 60 převážně epifytických orchidejí. Phalaenopsisy mají typické dužnaté zelené listy, z jejíchž báze vyrůstají květní stvoly. Ty mohou nést i desítky květů.

Podmínky nutné pro pěstování Phalaenopsisů:

1)V bytě jim nejvíce vyhovuje teplé a světlé místo, ideální je východní nebo západní okno. Pozor však na příme sluneční paprsky, které mohou rostlinu popálit, a to obzvlášť v létě při horkých a suchých dnech nebo při prvních jarních dnech, kdy rostlina po zimě ještě není na světlo aklimatizována.

2)Snášejí velké rozmezí teplot. Nejlépe se jim daří při běžných pokojových teplotách tj. kolem 25°C. Pokud květinu vystavíme nočním teplotám o 5°C nebo více nižším než přes den, můžeme tak podpořit růst květu. Není to ale nutné, rostlina vykvete i bez toho.

3)Při zalévání aplikujeme stejný postup, tak jako u většiny ostatních orchidejí. Jednou týdně, když už substrát stačil dobře vyschnout ponoříme květináč do nádobky s odstátou vodou a půl hodiny až hodinu ji tam necháme. Po odstání přebytečnou vodu vylijeme. Aby kořenový systém nebyl přemokřen. Na přemokření je totiž květina velmi citlivá.

4)Na hnojení používáme speciální hnojiva pro orchideje. Více v sekci Hnojeni

5)Květní stvol Phalaenopsisů vyžaduje po odkvetení někdy zastříhnout. Více v sekci Orchideje po odkvětu.

6)Znakem toho, že se rostlině daří je tvorba nových vzdušných kořenů. Ty zásadně neodstřiháváme. Pokud jich je moc je vhodné květinu přesadit do většího květináče.

7)Nejvhodnějším časem pro přesazení je jaro a léto.

Zajímavostí, která se poslední dobou stává módním hitem a oblíbeným dárkem jsou tzv. miniphalaenopsis. Miniaturní zmenšeniny Phalaenopsisů.

orchidej Phalaenopsis zdroj:http://www.jak-pestovat-orchideje-doma.cz/

Tagy: jak pěstovat orchideje doma, substrát, voda, orchidej phalaenopsis, vlhkost, miniphalaenopsis, teplota, epifytické orchideje, hnojení, zalévání