modrá orchidej

modrá orchidej foto

Pro vstup do fotogalerie prosím klikněte výše na modrá orchidej foto

modrá orchidej

Také jste si v poslední době všimli zářivě modrých orchidejí, které se začínají objevovat jak na pultech velkých hobbymarketů tak i menších květinářství? A také vás zaujal jejich extravagantní vzled a říkali jste si, o jaký druh se jedná a proč jste je nikdy před tím neviděli? V tom případě jíž nemusíte hledat dál. Na vše, co vás zajímá, se podrobně podíváme v našem článku.

První modrá Phalaenopsis

Nejedná se o žádný nový druh orchideje nebo nově vypěstovaného křížence, ale o nejznámější a v našich končinách díky snadné péči nejoblíbenější druh orchideje-Phalaenopsis . V našich obchodech je modrá orchidej prodávána pod označením Royal Blue nebo Mystique Blue. Přestože již dříve byly pokusy modrou orchidej vytvořit, a to například různým křížením orchideje Vanda nebo barvením Dendobrií, nedokonalá modrá barva, krátka trvanivost a poměrně složitá péče zabránily jejímu masovému rozšíření. První modrá Phalaenopsis na světě byla vyvinuta firmou Silver Vase Orchids and Bromeliads ve Spojených státech, a to teprve počátkem roku 2011. A navzdory kontroverzi, kterou vzbudila u části pěstitelů, začala hned vyhrávat první ceny na velkých pěstitelských veletrzích a získala ocenění jako nejlepší nový produkt uvedený na trh v kategorii tropických rostlin. A velkou popularitu získala i mezi běžnými lidmi.

Jak vzniká modrá orchidej

Pokud jste také neodolali a za cenu přibližně 500Kč jste si jednu koupili, měli byste především vědět, jak již bylo řečeno, že se nejedná o žádný nový druh ani křižence. Podle společnosti Silver Vase se jedná o výsledek patentovaného procesu, kdy se do stonku bílé Phalaenopsis pomocí infuze vpouští speciální barvivo. Rostlina tedy není od přírody modrá nebo zvenčí obarvená např. postřikem, ale dle sdělení výrobce se pomocí injekce do báze stonku vpouští modré barvivo, které přirozeným transportem stoupá do ještě nevyvinutých poupat, dále také upřesňuje, že: „Proces výroby tohoto barviva zabral několik let náročného výzkumu a ačkoliv samotné složení barviva je předmětem patentu a firemního tajemství, jedná se o barvivo čistě přírodní a nezávadné.“

Jak pečovat o modrou orchidej

O modrou orchidej se staráme naprosto stejně jako o každou jinou Phalaenopsis. Umísťujeme ji tedy na světlém a teplém místě pod nepřímým slunečním světlem. Phalaenopsis má ráda vlhké prostředí, ale je třeba dávat pozor, aby se přiliš nepřelily při zalévání. Rostlina by měla mít dost času dobře vyschnout mezi zálévaními. Někteří pěstitelé je pěstují v jedlové nebo dřevěné kůře popřípadě v kokosové drti.. Také na listech by se nemělay usazovat kapky vody, neboť by mohly zplesnivět, což by bylo pro rostlinu fatální(podrobnosti v sekci orchidej Phalaenopsis nebo Květináče pro orchideje).

Co očekávat po odkvětu

Když modrou orchidej pěstujete ve spravných podmínkách, může vám pravidelně znovu vykvétat po dlouhá léta. Je ale důležité si uvědomit, že jakmile modrý květ jednou odkvete, tak další květy už nebudou modré ale bílé!!! Barvivo je totiž pro rostlinu nepřirozená látka, kterou postupně ze svého systému odfiltruje a květu se tím pádem navrátí jeho původní,tedy bílá barva. Pokud máte štěstí mohou mít květy modrý odstín i 2–3 květní cykly, ale daleko běžnější je právě jen jediný.

Mohu si orchidej znovu obarvit doma

NE! Společnost Silver Vase varuje, že proces barvení je tak složitý a technicky náročný a používá se při něm barvivo speciálně vyvinuto jen k tomuto účelu, že by se domácí pěstitelé neměli o to sami pokoušet. Někteří milovníci orchidejí se o to s nevalným výsledkem neúspěšně pokoušeli. Nefunguje ani modrá skalice ani potravinářské barvivo ani inkoust ani nic jiného! Maximálně tak své rostlině ublížíte. Jak již bylo řečeno, barvivo se injekcí vstřikuje do stonku, a to již v nejranější fázi květních pupenů. Proto zalévaním květiny jakoukoliv modrou barvou, nikdy nedocílíte modrých květů. V lepším případě pouze nezdravě namodralých listů. Může se to zdát podivné. Jiné druhy rostlin jdou totiž i v květináči obarvit podstatně snadněji, ale orchideje bohužel tento případ nejsou. Samostatnou kapitolou je barvení ustřižených květů. Tam pomocí potravinářského barviva lze na krátkou dobu docílit modré barvy. Musíte však květ orchideje ustříhnout a dát do vázy s obarveným roztokem, což by spoustě pěstitelů přišlo škoda. Proto ještě jednou opakujeme. Není dobré pokoušet se o barvení doma. A už vůbec ne modrou skalicí a podobně. Možná v budoucnu bude speciální barvivo i s doporučeným postupem v prodeji, pokud ano, budeme vás o tom zde informovat. Zatím ale nic takového není. Stejně syté a trvanlivé barvy jako když jste si modrou orchidej přinesli z květinářství zatím nelze docílit! A už vůbec ne zaléváním!

Pár slov o modrých orchidejích na závěr

V Americe pod tlakem části nespokojených zákazníků byly společnosti dodávající modré orchideje nuceny jasně a výrazně u rostliny označit, že se jedná o orchidej uměle barvenou, a že barva po prvním odkvetení zmizí. V České republice jsme si bohužel ničeho takového na pultech obchodů nevšimli, proto část zákazníků může být po nákupu zklamaná. Věříme ale, že velká část pěstitelů si výraznou modrou barvu orchideje s chutí užije tak dlouho, jak jen to půjde. Navíc při správné péči potěší i spousta krásných i když už bílých květů. Některé kupující může odradit snad jen cena, která je u modré orchideje, jako u horké novinky, několikanásobně větší než u nebarvené bílé Phalaenopsis. Na závěr jsme připravili několik fotografií, takže už záleží pouze na vás, jestli se jen podíváte, či si modrou orchidej sami zakoupíte do své sbírky.

modrá orchidej foto

Pro vstup do fotogalerie prosím klikněte výše na modrá orchidej foto

Tagy: modrá orchidej, dekorativní květináče lechuza, samozavlažovací květináče lechuza