Voda

Správné zalévání je důležité pro každou rostlinu a pro orchideje doma to platí dvojnásob. Nejdůležitější je, aby kořenový systém rostliny nebyl delší dobu ve vodě, jinak se rostlina začne dusit a uhnívat. Orchideje zaléváme až když je substrát „tak akorát“ suchý. Nesmí však být úplně vysušený ani příliš přemokřený. A jak poznáme, kdy je substrát připraven na zalévání? Asi nejznámější je trik, kdy nepotřebný květináč naplníme stejným substrátem jako orchidej a zalévame ho společně s květinou. Můžem tak do substrátu kdykoliv sáhnout a zjistit jeho stav. Skromnější způsob je, že si do květináče s orchidejí zabodneme kus špejle a na ní měříme vhkost v květináči. Obvykle zalévání vychází tak jednou týdně. V zimě je to za delší dobu.

Orchideje zaléváme tak, že je buď postavíme na čtvrt hodiny až hodinu do nádoby s vodou, a nebo orchideje prolejeme a přebytečnou vodu vylejeme. Jak již bylo řečeno, je velmi důležité, aby kořenový systém rostliny nebyl delší dobu ponořen ve vodě.

Nejlepší voda pro zalévání orchidejí je voda dešťová. Pro orchideje doma však postačí i voda měkká, převařená nebo alespoň několik dní odstátá. Někdo používá dokonce vodu destilovanou. Je důležité, aby voda měla přibližně pokojovou teplotu a nedocházelo tak k velkým teplotním výkyvům pro rostlinu nepříznivých.

Plastové květináče vysychají déle než květináče hliněné, je nutné s tím při zalévání počítat.

Tagy: květináče pro orchideje, zahradní židle, skleníky, křovinořezy, zalévání, kladiva, substrát, grily, voda, ruční nářadí