Teplota

Jak již bylo řečeno ideální teplota pro pěstování orchideje je různá u každého druhu. Hodně záleží podle místa jejího původního domovského prostředí.

Teplomilné orchideje mají nejraději denní teploty kolem 25°C a noční o něco málo nižší, ideálně kolem 19°C. Dlouhodoběji snesou i teploty vyšší-kolem 30°C. Naproti tomu jsou-li delší dobu vystaveny teplotám pod 15°C, neprospívají dobře a může u nich docházet až k zahnívání kořenového systému. Příkladem takovéto orchideje je např. Phalaenopsis.

Orchideje studenomilné na rozdíl od předchozi skupiny mají nejraději chladnější prostředí. 16–18°C ve dne a 9–13°C v noci. Přikladem jsou například orchideje rodu Cymbidium.

Středně teplomilné orchideje do této kategorie patří většina orchidejí, které se nám v ČR podaří sehnat. Preferují teploty kolem 20°C ale klidně i více.

Samozřejmě, že dané rozdělení je spíše formální a nikdy se nám úplně nepodaří napodobit jejich přirozené podmínky. Orchideje jsou však velmi přizpůsobivé a dokáží se přizpůsobit širokému spektru podmínek. Rychle si však zvykají na lepší zacházení.

Tagy: teplota, vyžínače, studenomilné orchideje, středně teplomilné orchideje, teplomilné orchideje, mulčovače, orchidej phalaenopsis, rotační sekačky, orchideje cymbidium, zahradní kamna